Izlet u organizaciji Ženske sekcije JOB – „Hrabro srce Struganika”

Na naše veliko zadovoljstvo Jevrejska opština Beograd, nam je ponovo omogućila, da organizujemo kvalitetnu istorijsku turu - vodimo vas u selo Struganik u opštini Mionica kao i u selo Selo Paštrić, skriveno blago za ljubitelje prirode, istorije i geologije.

Sa udruženjem „Upoznaj Srbiju“, prvo ćemo posetiti, Struganik, selo u podnožju valjevskih planina, među kojima i danas stoji rodna kuća Živojina Mišića.

Živopisno mioničko selo Struganik, podno Divčibara i Suvobora, dalo je jednog od najvećih vojskovođa u istoriji srpskog naroda. Slavni vojvoda Mišić rođen je u domaćinstvu Mišića, koji su se doselili u ovaj kraj i pre dva veka izgradili prostranu kuću u kojoj ćete doživeti pravi istorijski vremeplov i steći bogata saznanja o velikom vojskovođi.

Kuća slavnog vojvode je 1974. godine adaptirana i pretvorena u muzej i podeljena je u dva segmenta. Prvi je vojno biografijskog karaktera, a u drugom delu nalazi se etnografska postavka koja govori o načinu življenja zadružnih porodica tog vremena.

U istorijskom delu muzejske postavke nalaze se njegove lične stvari, strateški udzebenici, fotografije iz Kolubarske bitke i ostalih ratova koje je vodio.

Vojvoda Živojin Mišić učestvovao je u svim ratovima koji su vođeni na teritoriji Srbije od 1876. do 1921. Godine. Bio je jedan od najobrazovanijih oficira u Srbiji, predavao je na Vojnoj akademiji, predmet taktiku, a onda je svoja predavanja sistematizovao i u udžbenike. Govorio je nekoliko stranih jezika, bio je ađutant kraljeva Milana i Aleksandra Obrenovića.

Njegov životni vek obeležiće ovaj kraj iz kog je krenuo u slavnu istoriju ratovanja i pobedonosnu Kolubarsku bitku.

Rodna kuća Živojina Mišića pored kulturnog, poseduje i istorijski značaj, svi objekti koji se mogu videti u dvorištu, predstavljaju spomenike tradicionalnog graditeljstva u Srbiji.

Nakon posete Struganiku, put nastavljamo ka selu Paštrić - mestu gde kamen priča.

Posetićemo skriveno mesto koje spaja nauku, umetnost i seoski turizam, jedinstveni - Muzej kamena.

Osnovao ga je biolog i istraživač Predrag Petrović 2013. godine, na porodičnom imanju koje je nekada bila farma. Danas je edukativni i kulturni centar.

 

Svaki od više od 300 geoloških eksponata izložen u okviru postavke u dvorištu, priča neverovatnu priču, koja je ponekad stara i nekoliko stotina miliona godina…

Muzej obuhvata kompletnu priču o kamenu, tektonici, sastavu, sedimentnim i metamorfnim stenama, ali i o upotrebi kamena od praistorije do danas.

Nakon posete muzeju kamena, sledi obilazak Kuće čaja.

Petrovići je s ljubavlju održavaju prostor posvećen lekovitom bilju i tradicionalnim napicima, gde ćete naučiti, o upotrebi biljaka u narodnoj medicini.

Udoban kutak delo je Pecine ćerke Ivane, koja je diplomirala biologiju na Univerzitetu u Beogradu.

U Kući čaja je zastupljeno 40 vrsta čaja koje mlada Ivana skuplja od ranog proleća do kasne jeseni. Lipa, kantarion, kopriva, hajdučka trava i majčina dušica... samo su neke od biljaka koje se mogu videti u ovom prijatnom prostoru.

Ovde ćete naučiti kako se priprema čaj, koja biljka se za šta koristi, koji su najčešće greške pri pravljenju ovog napitka i mnoge druge korisne stvari.

Ostatak vremena ćete provesti u pravoj oazi gazdinstva Petrović, opuštajući se u lepoti prirode, uz ukuse domaće hrane sveže pripremljene da upotpuni našu avanturu.

Verujte nam na reč, ako postoji savršen dan, velika je verovatnoća da je ovo mesto na kojem ga možete provesti.

Prevoz je organizovan.

Važne napomene:

Zbog toplog vremena obucite se laganije, poželjno je da imate šešir ili kačket kao i bočicu vode.

·        Neophodno je da nam potvrdite vaše prisustvo do petka 4. Jula, na e-mail: office@jobeograd.org 

·        broj mesta je ograničen

Participacija za izlet je 2500 dinara po osobi - obavezna je uplata participacije za izlet na blagajni ili elektronskom uplatom na račun Jevrejske opštine Beograd zaključno sa petkom - 4.7.2025.

Članice JO svih uzrasta su dobrodošle da nam se pridruže.

Za sve dodatne informacije možete kontaktirati Maju Bocian (Slater)

na tel: 069/615-666.