Danas (ponedeljak 14. oktobar 2024) kod Spomen-obeležja u Zasavici, održana je Komemoracija povodom 83. godišnjice stradanja Jevreja, Roma i građana Mačve u Drugom svetskom ratu, koje su nacisti polovinom oktobra 1941. godine streljali u selu Zasavica kod Sremske Mitrovice. Među njima su bili šabački Jevreji, jevrejske izbeglice iz Austrije, Nemačke, Poljske, Slovačke i Rusije i Romi i meštani Mačve. Posmrtni ostaci Jevreja su posle rata ekshumirani i sahranjeni na Jevrejskom groblju u Beogradu.

Molitvu za stradale El male rahamim govorio je predsednik Jevrejske opštine Aron Fuks i obratio se prisutnima. Sa posebnom pažnjom obratio se učenicima OŠ "Jovan Popović" kojima je želeo da objasni i prenese suštinu i sled događaja koji su se odigrali u oktobru 1941. godine Učenici su sa svojim nastavnicima položili cveće kod spomen-obeležja.



„Jevreji koji su streljani, prvo su bili zatočeni u Kladovu, gde im nije dao rat da otplove u Svetu zemlju, već su morali da se vrate nazad i bili su prvo zatočeni u Šapcu, odakle su muškarci dovedeni na ovu njivu i streljani. Muškarci iz „Kladovskog transporta” streljani su u okviru kaznenih mera generala Bemea 12. i 13. oktobra 1941. Posle rata njihova tela su ekshumirana i 1959. godine sahranjeni su u kosturnici na Jevrejskom groblju u Beogradu. Negujemo kulturu sećanja, ne samo zato što su u pitanju Jevreji ili bilo koji drugi narodi, već zato što su posledice mržnje i streljanja. Mržnja na početku nije nešto što dovodi do streljanja, ali ako ona prevlada, to se dešava, ono čemu služi kultura sećanja je da se to spreči da se desi bilo kome,” rekao je Aron Fuks, predsednik Jevrejske opštine Beograd u zjavi za medije.



U ime Grada Sremska Mitrovica, venac je položila Ljubica Mitrović, v.d. zamenice načelnika Gradske uprave za kulturu, sport i mlade. Tom prilikom je rekla: „Čast mi je da u ime Grada Sremska Mitrovica prisustvujem komemorativnom skupu organizovanom u znak sećanja na Jevreje, Rome i meštane Mačve koji su stradali na ovom mestu 1941. godine. Zadatak svih nas je da negujemo kulturu sećanja na ovaj istorijski događaj i na njegove žrtve. Važno je tu kulturu preneti i na naše potomke da bismo se sećali žrtava i da utičemo na to da se ovakvi događaji više ne ponove.”



Venac su položili predstavnici Jevrejske opštine Beograd, Grada Sremske Mitrovice, predstavnici Grada Šabac, Holokaust centra Šabac, Jevrejska opština Zrenjanin i Novi Sad.

Komemoraciji su prisustvovali i venac položoli predstavnici SUBNOR-a iz Laćarka kod Sremske Mitrovice. Komemoraciji je prisustvovao zamenik ambasadora Ambasade Savezne Republike Nemačke Karlsten Majer Vivhauzen koji je sa ostalim učesnicima odao počast stradalima i položio bele ruže.

Nakon komemoracije posetili smo SUBNOR MZ Laćarak i Otvorena spomen soba “Laćarak u borbi”. Na 79. Godišnjicu Proboja Sremskog fronta, Subnor Mesne zajednice Laćarak Spomen sobu posvećenu ratnoj istoriji Laćaraca, koja takođe prikazuje i istoriju sela Laćarak kroz vekove.